بامبو در ایران

ظروف بامبو در ایران

مجموعه بامبوجار تولید کننده انواع ظروف اختصاصی بامبو در ایران می باشد.

در باره بامبو

خـِیزَران (به انگلیسی: Bambuseae) با نام علمی (Bambusa Vulgaris) متنوع‌ترین تبار از گیاه بامبو است که گیاهی است چندساله از تیره گندمیان. بامبو درخت نیست بلکه علفی غول پیکر است. ساقه‌های نی در ردیفهای متراکم رشد می‌کند و می‌تواند تا ارتفاع ۴۰ متر (۱۳۰ پا) برسد.[۱]

محتویات

گیاهشناسی بامبو

بامبو یا خیزران در زیر تیره .Bambusoideae s.s قرار دارد این زیر تیره شامل گیاهان چوبی و علفی هستند و پراکندگی آن‌ها عمدتاً در نواحی گرمسیری است. گونه‌های علفی این گروه یک شاخه تکاملی را تشکیل می‌دهند اما بامبوهای چوبی از لحاظ تبارشناسی به دو شاخه تکاملی گرمسیری و معتدله تقسیم می‌شوند. بامبوهای چوبی با ساقه‌هایی به بلندی تا ۴۰ متر یقیناً شباهتی به چمن‌های موجود در علفزارها ندارند. گل دهی در بسیاری از بامبوهای چوبی نیز غیرعادی است و دوره‌های گلدهی تا ۱۲۰سال طول می‌کشد با وجود اینکه ساقه‌های منفرد فقط یک تا چند دهه زنده می‌مانند نوعی «ساعت» به‌طور ناگهانی ساقه‌ها را در سراسر دامنه پراکنش گونه به گل می‌برد.

سرده‌های مهم بامبوهای چوبی عبارتند از: Bambusa با ۱۲۰ گونه؛ Chusquea با ۱۰۰گونه؛ Arundinaria با ۵۰ گونه؛ Phillostachys با ۴۵ گونه؛ Sasa با ۵۰ گونه.

بامبو در ساختمان‌سازی

از چوب‌های بامبو در مصارف ساخت سازه‌های مدرن می‌توان استفاده کرد. به عنوان مصالح ساختمانی، بامبو به عنوان پوشش بام، سازه سقف و دیوار و عناصر باربر سازه ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از کشورهایی که در آن‌ها بامبو رشد می‌کند دارای نوع خاصی از روش‌های سنتی استفاده از بامبو هستند.[۲]

مصارف دارویی بامبو

بامبو  دارای خواص دارویی بسیاری است ، در حقیقت از زمان های بسیار قدیم برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است

مصرف آن 17 اسید آمینه و مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، فسفر ، پتاسیم ، سدیم ، مس ، آهن و منگنز برای بدن فراهم می کند.

دمنوش بامبو و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا
دمنوش بامبو باعث  طراوت و نشاط بدن میشود ، به همین دلیل در بیماری‌هایی نظیر آنفلوانزا، سرماخوردگی و…که گاهی اوقات با سرفه همراه هستند  باعث گرفتگی در دستگاه تنفسی می‌شوند  ، ایده آل است و علاوه بر این ، به دلیل خاصیت ضد التهابی ، به کاهش التهاب دستگاه تنفسی کمک می کند.


درمان سو هاضمه

با توجه  به این نکته  که مصرف هر 100 گرم بامبو 8 گرم فیبر به بدن می رساند ، این گیاه برای درمان بیماری های معده مانند اسپاسم روده ، یبوست وبسیار مفید است

درمان سندرم پیش از قاعدگی (pms)

همچنین گرفتگی های رحمی دردناک و آزار دهنده که در pms (سندرم پیش از قاعدگی) ایجاد می کند ایده آل است. برای این موارد ، ۲ گرم دمنوش بامبو را در  ۲ لیوان آب  به مدت 20 دقیقه  جوشانده ، سپس مدتی کوتاه در محیط قرار بگیرد تا کمی از حرارت آن کاسته شود و بعد صاف نموده و میل نمایید. اگر ناراحتی ناشی از درد پریود دارید ، این دمنوش را گرم مصرف   نمایید.

بهبود  منوپوز یا علائم یائسگی

به دلیل محتوای بالای سیلیس موجود در بامبو ، به کاهش گرگرفتگی های ناشی از منوپوز یا همان علایم  یائسگی مثل گر گرفتگی و … کمک شایانی می‌کند  ، همچنین به بهبود اختلالات روحی و روانی که در آنها رخ می دهد نیز کمک بسیاری می‌کند.

کنترل سطح کلسترول و فشار خون

یکی دیگر از مزایای مهم گنجاندن بامبو در رژیم غذایی روزانه این است که سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و از تصلب شرایین جلوگیری می کند و همچنین به کنترل فشار خون کمک می کند.

کنترل سطح قند خون

با توجه به درصد بالای فیبر های معلق و سیلس در دمنوش های بامبو به طور محسوسی در کنترل و درمان قند خون و دیابت نقش ایفا میکنند.

کمک به جلوگیری از متاستاز

اگرچه بامبو سرطانی را درمان نمی کند ، اما مصرف دمنوش  این گیاه عملکرد مهمی در برابر این بیماری وحشتناک دارد و  به جلوگیری از انتقال  سلولهای بدخیم در اندام های دیگر است کمک بسزایی می کند،

جلوگیری از پوکی  استخوان، آرتروز،  رماتیسم

مصرف جوانه  بامبو به استخوان ها کمک می کند تا کلسیم و سایر مواد معدنی را که برای جلوگیری از بیماری های بافت استخوانی مانند آرتروز  ، روماتیسم و ​​حتی رفع انسداد ضروری هستند ، جذب کنند. بامبو را می توان در رژیم روزانه قرار داد و در سوپ و سالاد مصرف کرد.

درمان و التیام زخم ها

با توجه به  خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دمتوش های بامبو ، از جوشانده آن برای ضد عفونی زخم ، زخم و زخم استفاده می شود.

درمان چاقی مفرط

به لطف محتوای بالای فیبرهای غذایی نامحلول موجود در شاخه های بامبو ، در جلوگیری از این بیماری که نه تنها بر شکل بدن افراد بلکه بر سلامت آنها مانند چاقی تأثیر می گذارد بسیار مثر هستند. 

مراقبت از پوست

یکی دیگر از مزایای بسیار خوبی که بامبو به بدن می رساند این است که به لطف ویتامین ها ، مواد معدنی و اسیدهای موجود در آن ، تولید کلاژن را در بدن تحریک می کند ، بنابراین به جلوگیری از پیری زودرس ، بهبود پسوریازیس و همچنین  خشکی پوست کمک می کند.

افزایش قدرت دفاعی بدن

خواص ضد قارچی ، ضد باکتریایی ، ضد ویروسی و ضد سرطانی در بامبو وجود دارد ، این امر آن را به گزینه ای  عالی برای بالا بردن قدرت دفاعی بدن تبدیل می کند ، بنابراین از بیماری های ویروسی و باکتریایی و بیماری هایی که قارچ ایجاد می کنند جلوگیری می کند. همچنین به جلوگیری از برخی انواع سرطان کمک می کند.

خصوصیات بامبو

در مناطق گرمسیری رشد می‌کند تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نوع در ۹۰ گروه متفاوت شناسایی و نام‌گذاری شده‌است. وجود چوب‌های بامبو باعث ترمیم خاک می‌شود. بامبو به صورت استوانه‌ای که به وسیله دیافراگمی عرضی در گروه‌ها تقسیم می‌شود بامبو با محور اصلی عمودی است.[۲]

مزرعه بامبو( بامبوجار ) در مازندران ( شهرستان عباس آباد)

بیشتر مزارع بامبو در ایران در مناطق شمالی کشور در استان گیلان و مازندران پراکنده شده است . در مازندران در شهرستان عباس آباد و در

مزرعه بامبو جار در حال حاظر 3 گونه متفاوت از بامبو کشت و بهره برداری میشود که این مزرعه بیش از 30 سال قدمت دارد .

مزرعه بامبوجار،عباس آباد ، مازندران، ایران